listopad 2009 r.

Podsumowanie projektu "Marklowice - Stonava"

 

W dniu Święta Szkoły obchodziliśmy również uroczystość zakończenia 11-miesięcznego projektu współpracy transgranicznej (VII działanie projektowe), realizowanego

z czeskim partnerem ze Stonavy. Do Marklowic przybyła grupa nauczycieli i przedstawicieli władz Stonavy na czele

z dyrektorem Luskiem i inż. Klimešem – koordynatorem projektu po stronie czeskiej. Pani dyrektor H. Winkler podziękowała władzom po obu stronach granicy, nauczycielom oraz rodzicom, którzy włączyli się w realizację poszczególnych działań współpracy za zaangażowanie i twórcze podejście do realizowanego projektu. Następnie uczniowie – uczestnicy kolejnych działań opowiedzieli o tym, co działo się przez ostatnich

11 miesięcy: obóz narciarsko-łyżwiarski w Wiśle, cykl warsztatów kulinarnych, Akademia Talentów, Bieg Zwycięstwa w Stonavie, 2-dniowe Igrzyska Młodzieżowe, 3-dniowa wymiana młodzieży po obu stronach granicy. Na zakończenie uroczystości nastąpiło odsłonięcie płyty pamiątkowej przez obu partnerów tj. dyrektora Gimnajzum w Marklowicach oraz dyrektora Zakladni Skoly w Stonavie. Wszyscy uczestnicy podsumowania zostali poinformowani o zasadach finansowania projektu, na realizację którego strona polska uzyskała dofinansowanie w wysokości 26.045,20 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa „Przekraczamy granice”. Koordynatorem
i autorem projektu była pani dyrektor H. Winkler.

 

 

wrzesień 2009 r.

 Wymiana dzieci

polsko - czeskich

 

Wymiana dzieci polsko-czeskich.

W ramach działania VI projektu „Marklowice - Stonava. Zawsze razem” gościliśmy w naszej szkole grupę 12 uczniów

i dwóch nauczycieli czeskich ze Stonavy. Spędzili

w Marklowicach 3 dni pełne wspólnych atrakcji, zabaw

i wyjazdów.

Młodzież czeska pierwszego dnia uczestniczyła w zajęciach wraz z polskimi kolegami, potem zwiedziła okoliczne zabytki podczas wyjazdu „Szlakiem regionu” (organizator pani B. Szlufik)- wszyscy zbierali materiały do folderu, który ma się ukazać na zakończenie projektu. Drugiego dnia cała szkoła wraz z gośćmi wzięła udział w podchodach leśnych w ramach wycieczki integracyjnej do Szymocic. Ostatniego dnia wymiany klasa III a oraz nasi czescy partnerzy pojechali na „Osobliwości świata fizyki” do Katowic na Uniwersytet Śląski. Nie zabrakło również atrakcji popołudniami, kiedy goście wraz z rodzinami polskimi pojechali na kręgle do hotelu Amadeus czy na basen do Pawłowic. Wrażeń było co niemiara, bariery językowe praktycznie przestały istnieć, wszyscy doskonale się rozumieli. Pobyt w polskich domach pokazał, że kilkudniowe wspólne spędzenie czasu jest najlepszą formą pełnej integracji.  Koordynatorami akcji były panie: A. Czogała i J. Dziwok, za stronę kulinarną odpowiadała pani B. Szlufik.

 

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa „Przekraczamy granice” oraz budżetu gminy Marklowice. 

maj 2009 r.

Warsztaty kulinarne

 Remigiusz  Rączka  mistrz kuchni  śląskiej  znany z telewizyjnego programu  TVS wręczył  Certyfikaty „Młodego kucharza 2009”  uczestnikom „Warsztatów  kulinarnych” , które realizuje  gimnazjum 

w ramach projektu „Marklowice – Stonava. Zawsze razem”.

 

      Szóste i ostanie już  warsztaty  kulinarne odbyły  się 

w  gimnazjum  3 czerwca 2009r. Po raz kolejny młodzież polsko – czeska wspólnie  gotowała pod okiem profesjonalnych szefów kuchni. Goście ze Stonawy przygotowali na to spotkanie szaszłyki  i  sałatkę  grecką, 

a gospodarze  wykonali pyszne ciasto owocowe i kanapki

z pięcioma różnymi pastami. Chlebiczki,  czyli nasze kanapki - były  bardzo  chwalone i  przypadły do  smaku Czechom.Organizowane  przez kilka  miesięcy - z myślą o  młodzieży zajęcia,  polegały na  nauce  gotowania i zabawach  kulinarnych.  Gościem honorowym  VI  „Warsztatów kulinarnych” był Remigiusz  Rączka - szef  kuchni,  prowadzący  znany  program  kulinarny  w  TV Silesia. Uczestnicy  warsztatów  czuli  się  wyróżnieni  otrzymując certyfikat z rąk znanego mistrza  kuchni  śląskiej.   Sam  R.Rączka  chwalił  pomysł  gotowania potraw przez uczniów, ponieważ, jak powiedział  daje to młodym ludziom - tak  potrzebne im doświadczenie, chwalił też  nowoczesne  wyposażenie gimnazjalnej  stołówki. Od samego początku warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, na te zajęcia gimnazjaliści sami rezerwowali sobie terminy. Efektem  realizowanych przez  pół roku  warsztatów  będzie wydanie kalendarza  kulinarnego.  

 

 Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz  z budżetu państwa  - PRZEKRACZAMY GRANICE.

 

maj 2009 r.

 Igrzyska Młodzieżowe

w Stonavie

 

 

W dniach 4 i 5 czerwca 2009 r. 70 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Igrzyskach Młodzieżowych w Stonavie w ramach projektu „Marklowice-Stonava. Zawsze razem”. Pierwszego dnia odbyła się Olimpiada lekkoatletyczna, podczas której nasi uczniowie zdobyli wiele pucharów i dyplomów. W drugi dzień wszyscy brali udział w zawodach i grach zespołowych. Gratulujemy zwycięzcom.

 

 Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa „Przekraczamy granice” oraz budżetu gminy Marklowice.

 

 

 Maj 2009 r.

  Bieg zwycięstwa

w Stonawie

 

   Bieg Zwycięstwa odbył się 6 maja 2009 r. Wzięło w nim udział 274 uczniów

z różnych szkół z Czech: Stonavy, Albrechtic, Horni Suche, Terlicka i Marklowic. Zawody rozpoczęły się

o 14.30 w 7 kategoriach wiekowych, oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.

O godz. 15.30 nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród. Uczniowie Gimnazjum zdobyli następujące dyplomy:

 

I miejsce – Teresa Celary ( 8-9 trida, dziewczęta)

II miejsce - Monika Putek ( 6-7 trida, dziewczęta)

III miejsce – Sylwia Molitor (8-9 trida, dziewczęta) 

 

   

 

Gratulujemy zwycięzcom.

 

 Maj 2009 r.

    Akademia Talentów

 

Wielkie święto młodzieńczy polsko-czeskiej już za nami. Występy odbywały się 17 i 18 kwietnia po stronie czeskiej oraz  21 kwietnia w Marklowicach.  

 

    W ramach współpracy transgranicznej i projektu „Marklowice – Stonava. Zawsze razem” 140-osobowa grupa młodych artystów przez 3 dni prezentowała swój program w Stonavie i Marklowicach. Na scenie można było podziwiać występy młodych tancerzy, wokalistów, aktorów. Nie zabrakło też popisów gimnastycznych, układów mażoretek i cheerliderek.        Zarówno strona polska jak i czeska przygotowała wiele atrakcji i niespodzianek – pojawił się również bardzo sympatyczny czworonożny talent sceniczny, którego popisy zostały nagrodzone dużymi brawami. Zespół taneczny Promenada zaprezentował dwa układy: walc angielski i jive. Swój debiut sceniczny miał również zespół Aplauz

w mażoretkowym programie.   Występy w ramach Akademii Talentów i związany z tym 3-dniowy pobyt naszej młodzieży w Stonavie stworzył wspaniałe warunki do nawiązania jeszcze bliższych znajomości między uczniami partnerskich szkół. Było również wiele okazji do wymiany doświadczeń między pedagogami przygotowującymi program. W uroczystości wzięły udział władze gminy Marklowice, radni naszej gminy, dyrektorzy placówek oświatowych oraz rodzice uczniów. W sumie po obu stronach granicy Akademię Talentów zobaczyło 900 widzów. 

 

kwiecień 2009 r.

CZWARTE  WARSZTATY  KULINARNE

 

  29 kwietnia 2009 r. po raz kolejny odbyły się w naszej szkole czwarte już warsztaty kulinarne. Goście ze Stonavy przygotowali na to spotkanie deser budyniowy z truskawkami. Gospodarze wykonali tradycyjną potrawę - gołąbki w liściach kapusty. Sposób wykonania potrawy polskiej pokazywała pani Maria Szmid – szefowa gimnazjalnej stołówki.

W następnym etapie  warsztatów uczniowie czescy i polscy samodzielnie wykonali  najpierw potrawę gospodarzy, a później deser według przepisu gości. Okazało się, że zwijanie liści z farszem na gołąbki wcale nie jest takie łatwe. Uczniowie i ich opiekunowie wyrazili swoje zadowolenie z nietypowych zajęć warsztatowych, degustowali potrawy z dużym uznaniem dla ich wykonawców. Niektórzy gimnazjaliści   po raz pierwszy samodzielnie wykonali danie obiadowe. Na tym spotkanie gościliśmy również Regionalną Telewizję z Czech, która swoje „migawki” 

z tych nietypowych zajęć będzie prezentowała 

w lokalnej TV. Następne piąte warsztaty odbędą  się 22 maja 2009 r. Na to wspólne gotowanie w maju zaproszono kilku uczniów z ostatniej klasy Technikum Gastronomicznego, którzy to będą pokazywali swoim młodszym kolegom, jak ugotować zupę regionalną i deser. 

marzec 2009 r.

Trzecie warsztaty kulinarne

 

 

 

27  marca  2009 r.  odbyły  się   w  naszej  szkole  trzecie  warsztaty  kulinarne. Goście  ze  Stonavy przygotowali na  to  spotkanie zapiekankę  wiosenną. Gospodarze wykonali sałatkę  owocową  i  sałatkę  wielkanocną. Uczniowie byli  pod  dużym  wrażeniem  nietypowych zajęć. Gimnazjaliści  opowiadali swoim rówieśnikom po spotkaniu, że to niezwykle pouczające warsztaty - to  coś innego. Niektórzy chłopcy nauczyli  się po raz pierwszy wykonywać podstawowe czynności w  kuchni – takie jak: obieranie, krojenie

i łączenie  składników sałatki  oraz  estetyczne  ich  podawanie.

 

marzec 2009 r.

Drugie warsztaty kulinarne

 

 

 

 

We wspólnym  gotowaniu potraw wzięła  udział grupa  uczniów z czeskiej   Stonavy oraz  uczniowie  z  Marklowic.  Warsztaty  odbyły się w  ramach projektu „Marklowice  -  Stonava. Zawsze  razem”. Czesi zaoferowali  sałatkę  świąteczną oraz ciasto francuskie nadziewane kiełbaskami. Z kolei nasze gimnazjum  przygotowało tradycyjną  potrawę  śląską: rolada, kluski i modra kapusta. Wspólne  gotowanie zakończyło się  ucztą  i degustacją wszystkich  potraw.

luty 2009 r.

Międzynarodowy obóz w Wiśle

 

     W dniach 9-14 luty 50-osobowa grupa młodzieży polsko-czeskiej wzięła udział w obozie narciarsko-łyżwiarskim

w Wiśle w ramach projektu : „Marklowice-Stonava. Zawsze razem”.

 

„Było naprawdę super” – tak o obozie mówili jego uczestnicy w ostatni dzień, kiedy opuszczali hotel „Potok” w Wiśle, w którym spędzili cały tydzień. Grupa uczniów z Gimnazjum w Marklowicach oraz uczniowie czescy ze Stonavy brali udział we wspólnych zajęciach na lodowisku w Cieszynie oraz poznawali stoki narciarskie w Wiśle i okolicy. Pogoda dopisywała, trasy były odpowiednio przygotowane, więc nikomu się nie nudziło. Obóz miał charakter typowo sportowy: do południa jazda na łyżwach, po południu narty zjazdowe na wyciągach : Siglany w Wiśle, w Szczyrku i na Złotym Groniu w Istebnej. Chwilą wytchnienia okazał się pobyt na basenie – w Hotelu Gołębiewski. Podczas wieczornych konkursów, dyskotek i zabaw młodzież wspaniale się integrowała. Bariera językowa zniknęła praktycznie po dwóch dniach. Obóz ten był wspaniałą okazją do tego, żeby zacieśnić współpracę transgraniczną między miejscowościami Marklowice-Stonava, umocnić istniejące już przyjaźnie i znajomości. Pozwolił również dokonać wymiany doświadczeń w zakresie kształcenia sportowego i rekreacyjnego; młodzież miała okazję wziąć udział w wielu czeskich zabawach oraz zaprosić swoich kolegów do typowo polskich konkursów. W rywalizacji sportowej: na stokach – umiejętności uczniów były porównywalne, w turnieju ping-ponga mistrzem obozu został Radomir Rogus, wicemistrzem Mateusz Rączka.

Obóz w Wiśle był pierwszym działaniem nowego projektu współpracy polsko-czeskiej, którego realizacja przewidziana jest do listopada 2009 r. Organizatorem wyjazdu była pani Halina Winkler – dyrektor Gimnazjum w Marklowicach.

    Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa „Przekraczamy granice” oraz budżetu gminy Marklowice.

 

 

styczeń 2009 r.

Warsztaty kulinarne w ramach projektu

 „Marklowice - Stonava

Zawsze razem”

            W  dniu  27 stycznia 2009r.  gościliśmy w naszej szkole grupę  uczniów z Czech wraz z ich opiekunami. Zaproszeni goście oraz zespół naszych  gimnazjalistów uczestniczył w  warsztatach kulinarnych w ramach Projektu „Marklowice - Stonava. Zawsze razem”. Strona czeska przygotowała  oraz wykonała zestaw obiadowy: rolada stonavska, ziemniaki i sałatka z papryki. Zespół polski wykonał tradycyjną, regionalną potrawę śląską: makówki oraz deser bananowy. Wszyscy uczestnicy spotkania degustowali wykonane przez siebie  potrawy dnia. Było to niecodzienne, niezwykle miłe spotkanie, połączone z wymianą przepisów i doświadczeń w sferze kulinarnej. Warsztaty  polsko-czeskie będą odbywały się co miesiąc (zaplanowano ogółem 6 takich spotkań). Gościom i uczniom naszej szkoły bardzo podoba się pomysł wspólnego gotowania. Spotkanie służyło również integracji młodzieży strefy pogranicza, wymianie nazewnictwa produktów spożywczych oraz wyrabianiu  umiejętności współdziałania w  obcojęzycznej grupie.

styczeń 2009 r.

Marklowice - Stonava

Zawsze razem

 

pod takim hasłem rusza od stycznia 2009 r. realizacja projektu współpracy z czeską w szkołą w Stonavie w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013.

Wartość projektu: 27.416,00 Euro

                    koordynator – Halina Winkler 

 

Działania zaplanowane w ramach projektu:

1. Obóz narciarsko-łyżwiarski w Wiśle – luty 2009

2. Warsztaty kulinarne "Tajniki kuchni polsko-czeskiej"

– styczeń – czerwiec 2009

3. Akademia Talentów                      – kwiecień 2009

4. Bieg Zwycięstwa                         – maj 2009

5. Igrzyska Młodzieżowe                   – czerwiec 2009

6. Wymiana młodzieży                      - wrzesień 2009

7. Podsumowanie projektu                – listopad 2009

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju

Regionalnego oraz z budżetu państwa

PRZEKRACZAMY GRANICE